教育资源为主的文档平台

当前位置: 查字典文档网> 所有文档分类> 高等教育> 经济学> 财政预算outcome3.4

财政预算outcome3.4

上传者:李玉俭
|
上传时间:2015-04-24
|
次下载

财政预算outcome3.4

Preparing Financial Forecasts

Assessment task 2 Outcome 3&4

Name:Yao qi zhen(Robert)姚琦臻

Class:Year1 Business3 Student ID:085073354 Date:June 16, 2009

Appendix 1

Tricol plc

For Jun

Per

Percentage of normal activity Unit

Original Flexed Actual

Budget Budget results 2,000 Unit 1,600 Unit 1,600 Units

Variance

100% £ £ Direct Material 40 80,000 Direct Labour 18 36,000 Variable Production Overhead 2 4,000 Prima Cost 60 120,000 Insurance Cost 2,200 Depreciation 1,500 Rent and Rates 2,500 Administration Overhead 2,000 Total cost

128,200

PartA:

Materials:

Direct material price variance: AQ: actual quantity of material purchased SQ:standard quantity of material allowed AP :actual price per unit of material SP:standard price per unit of direct material Materials price:AP=61600/5600=11 SP=10

Material price variance=(AP-SP)*AQ Price=AP*AQ=5600*11=61600 AQ*SP=5600*10=56000 MPV=(£11-£10)= (5600/64000)*100%=8.75%>3%

80% £ 64,000 28,800 3,200 96,000 2,200 1,500 2,500 2,000 104,200 £ 61,600 35,200 3,200 100,000 1,500 2,500 2,200 2,400 108,600

F/A

2,400 F 6,400 A

0 4,000 A 700 F 1,000 A 300 F 400 A 4,400 A

Direct material usage variance: Material usage:AQ=5600

SQ=8000*80%=6400 Material usage variance=(AQ-SQ)*SP Usage=AQ*AP=5600*10=56000 SQ*SP=6400*10=64000 MUV=(£5600-£(8000/6400)*100%=12.5%>3% Labour:

Direct labour rate variable:

AH=Actual number (quantity)labor hours AR= Actual wage rate SR= Standard wage rate Labor rate:AR=35200/3520=10 SR=9

Labor rate variable:(AR-SR)*AH Rate:AH*AR=3520*10=35200 AH*SR=3520*9=31680

LRV=(£10-£(3520/28800)*100%=12%>3%

Direct labour efficiency variable: AH=Actual number of hours worked SH=Standard number of hours worked SK=Standard labour wage rate Labor efficiency: AH=3520

SH=28800/9=3200

Labor efficiency variance=(AH-SH)*SK Efficiency: AH*SR=3,520*9=31,680 SH*SR=3,300*9=28,800 LEV=(3,520- 3,200)*£(320/3200)*100%=10%>3%

Overhead variances:

Overhead absorption rate=total budget overhead/total budget activity level

Total overhead variance=total standard overhead for actual production-total actual overhead

Total budget overhead=£2,200+£1,500+£2,500+£2,000+£4,000

=£12,200

Overhead absorption rate =£12,200/2,000=£6.1 per unit Total overhead variance=£6.1*1,600-£(2040/12200)*100%=16.72>3%

Recommendations:

To increase the company's machinery products, it can make procedures more effective. They also make use of good materials and switch suppliers, it can reduce the quality of their products. Higher than - expected to pay, you can encourage employees to have more enthusiasm and energy to do their jobs.

Some of the recommendations, the company: the repeated use of low grade material, in order to save costs and materials. Managers can provide staff training and development to enhance their capabilities.

Part B:

Traditional investment appraisal techniques and projects. Two special methods of investment and project evaluation has become a so-called traditional techniques. These are the investment return and accounting rate of return, which are described below.

Payback period

It is very popular investment and project evaluation techniques. This method of investment and project evaluation measures the number of years, is expected to be taken to recover the cost of the original investment. Calculated to calculate the proportion of the investment recovery period: the initial fixed asset investment /

annual cash flow. encourage the employees to have more enthusiasm and energy to do their jobs.

Some advices for the company: reuse the lower grade materials to save the cost and materials. The manager could give some training and development for employees to increase their capacities.

It has the advantages and disadvantages:

Advantage: Technology was considered easy to operate, easy to understand

1. Use of cash flow rather than accounting profit, which is a more objective basis. 2. It is believed that the investment recovery period is short, low-risk projects in 3.Shows how the cost of procurement of assets as soon as possible to be resumed 4.Short-term ways to reduce the risk of loss, through the elimination 5. As a measure to compare the profitability of the project

6.Useful as a measure of liquidity, a more direct return of cash is preferred.

Disadvantages: lose sight of the cash flow of outflow, has reached a preliminary 1.Ignores risk

2.Ignore time value of money

3. Benefit from ignoring the fact that different projects may have an imbalance in the rate of

4.There is no allowance for interest and the initial capital investment According to the case: PBP is four years and one point five months

Accounting rate of return

Our second traditional investment and project appraisal method is the accounting rate return, commonly referred to as ARR. This is the ratio of average annual profits to the capital investment.

版权声明:此文档由查字典文档网用户提供,如用于商业用途请与作者联系,查字典文档网保持最终解释权!

下载文档

热门试卷

2016年四川省内江市中考化学试卷
广西钦州市高新区2017届高三11月月考政治试卷
浙江省湖州市2016-2017学年高一上学期期中考试政治试卷
浙江省湖州市2016-2017学年高二上学期期中考试政治试卷
辽宁省铁岭市协作体2017届高三上学期第三次联考政治试卷
广西钦州市钦州港区2016-2017学年高二11月月考政治试卷
广西钦州市钦州港区2017届高三11月月考政治试卷
广西钦州市钦州港区2016-2017学年高一11月月考政治试卷
广西钦州市高新区2016-2017学年高二11月月考政治试卷
广西钦州市高新区2016-2017学年高一11月月考政治试卷
山东省滨州市三校2017届第一学期阶段测试初三英语试题
四川省成都七中2017届高三一诊模拟考试文科综合试卷
2017届普通高等学校招生全国统一考试模拟试题(附答案)
重庆市永川中学高2017级上期12月月考语文试题
江西宜春三中2017届高三第一学期第二次月考文科综合试题
内蒙古赤峰二中2017届高三上学期第三次月考英语试题
2017年六年级(上)数学期末考试卷
2017人教版小学英语三年级上期末笔试题
江苏省常州西藏民族中学2016-2017学年九年级思想品德第一学期第二次阶段测试试卷
重庆市九龙坡区七校2016-2017学年上期八年级素质测查(二)语文学科试题卷
江苏省无锡市钱桥中学2016年12月八年级语文阶段性测试卷
江苏省无锡市钱桥中学2016-2017学年七年级英语12月阶段检测试卷
山东省邹城市第八中学2016-2017学年八年级12月物理第4章试题(无答案)
【人教版】河北省2015-2016学年度九年级上期末语文试题卷(附答案)
四川省简阳市阳安中学2016年12月高二月考英语试卷
四川省成都龙泉中学高三上学期2016年12月月考试题文科综合能力测试
安徽省滁州中学2016—2017学年度第一学期12月月考​高三英语试卷
山东省武城县第二中学2016.12高一年级上学期第二次月考历史试题(必修一第四、五单元)
福建省四地六校联考2016-2017学年上学期第三次月考高三化学试卷
甘肃省武威第二十三中学2016—2017学年度八年级第一学期12月月考生物试卷

网友关注

2016辽宁公务员面试模拟题:“互联网+”时代的到来需要以诚为先
2018辽宁公务员面试模拟题:如何评价甘愿受累的“有钱人”
2016辽宁公务员面试模拟题:号贩子的猖獗是谁之过
2016辽宁公务员面试模拟题: 高学历犯罪
2016辽宁公务员面试模拟题:如何看待网络谣言
2014辽宁公务员考试面试(6月23日)
2018辽宁公务员考试申论案例分析模拟题:从普通市民中海选“布衣参事”
2018辽宁公务员面试模拟题:把道德修养当做人生必修课
2016辽宁公务员面试模拟题:“狗占人座”
2018辽宁公务员考试申论案例分析模拟题:廉政建设
2016辽宁公务员面试模拟题:“女性专用公交”是与非
2016辽宁公务员面试模拟题:垃圾分类的窘境
2016辽宁公务员面试模拟题:论规矩
2017辽宁公务员考试申论亮点:易读易懂 懂而难做
2016辽宁公务员面试热点模拟题:如何劝说商贩
2017辽宁公务员考试申论模拟试卷(副省)+(地市)
2018辽宁公务员面试模拟题:“打伞哥”火爆朋友圈
2018辽宁公务员面试模拟题:如何看待“随手拍”
2016辽宁公务员面试模拟题:保护好祖国花朵
2016辽宁公务员面试模拟题:“疑罪从无”
2016年7月2日下午辽宁省公务员考试面试真题解析(考生回忆版)
2016辽宁公务员面试模拟题:玩手机算缺课
2016辽宁公务员面试模拟题:改变“重涨不重跌”现象 切实保障农民利益
2016辽宁公务员面试模拟题:城管执法的五条建议
2018辽宁公务员考试:行测每日一练判断推理练习题答案
2017辽宁公务员考试申论解读:主题聚焦道德底线
2016辽宁公务员面试模拟题:如何阻止购票插队
2016辽宁公务员面试模拟题:飞机“选座收费”惹争议
2018辽宁公务员考试面试热点模拟题:“节后空巢症”怎么治?
2017辽宁公务员行测试题答案及解析

网友关注视频

外研版英语七年级下册module3 unit1第二课时
北师大版数学四年级下册第三单元第四节街心广场
【部编】人教版语文七年级下册《泊秦淮》优质课教学视频+PPT课件+教案,广东省
《小学数学二年级下册》第二单元测试题讲解
七年级英语下册 上海牛津版 Unit5
沪教版牛津小学英语(深圳用) 四年级下册 Unit 8
外研版英语七年级下册module3 unit2第二课时
3月2日小学二年级数学下册(数一数)
【部编】人教版语文七年级下册《逢入京使》优质课教学视频+PPT课件+教案,安徽省
青岛版教材五年级下册第四单元(走进军营——方向与位置)用数对确定位置(一等奖)
30.3 由不共线三点的坐标确定二次函数_第一课时(市一等奖)(冀教版九年级下册)_T144342
苏教版二年级下册数学《认识东、南、西、北》
冀教版小学英语四年级下册Lesson2授课视频
第19课 我喜欢的鸟_第一课时(二等奖)(人美杨永善版二年级下册)_T644386
外研版英语三起6年级下册(14版)Module3 Unit1
化学九年级下册全册同步 人教版 第25集 生活中常见的盐(二)
沪教版八年级下册数学练习册21.4(1)无理方程P18
六年级英语下册上海牛津版教材讲解 U1单词
第8课 对称剪纸_第一课时(二等奖)(沪书画版二年级上册)_T3784187
【部编】人教版语文七年级下册《过松源晨炊漆公店(其五)》优质课教学视频+PPT课件+教案,辽宁省
19 爱护鸟类_第一课时(二等奖)(桂美版二年级下册)_T502436
【部编】人教版语文七年级下册《老山界》优质课教学视频+PPT课件+教案,安徽省
冀教版小学数学二年级下册第二单元《有余数除法的简单应用》
二年级下册数学第三课 搭一搭⚖⚖
沪教版牛津小学英语(深圳用) 四年级下册 Unit 7
冀教版小学数学二年级下册第二单元《余数和除数的关系》
【获奖】科粤版初三九年级化学下册第七章7.3浓稀的表示
沪教版八年级下册数学练习册一次函数复习题B组(P11)
冀教版英语三年级下册第二课
沪教版八年级下册数学练习册21.3(2)分式方程P15